Ptaki „Przedwiośnia”

Przedwiośnie to wielkie poruszenie w przyrodzie. Wszystko budzi się do życia i zachęca do bliższego kontaktu z naturą.

Dzisiejsze zimy nie są tak długie i mroźne jak kiedyś. Zmiana pór roku nie jest w związku z tym tak bardzo zauważalna. Gdy jednak do naszych uszu dotrze śpiew powracających do kraju ptaków – np. miękki, przerywany charakterystycznym terkotem świergot jaskółek – zaczynamy po prostu czuć się lepiej. Zauważamy też wydłużające się dni, pojawienie się zalążków zielni i coraz cieplejsze promienie słońca. Chce się żyć.

Chcemy to miłe uczucie zatrzymać na dłużej. Nazwaliśmy nasze osiedle „Przedwiośniem” nie tylko dlatego, żeby się dobrze kojarzyć. To rodzaj wyzwania – nie tylko chcemy budować osiedle blisko natury. Chcemy, by natura była częścią tego osiedla.

Stąd tak duża powierzchnia działki – aż 73% dostępnego terenu – jest wolna od zabudowy. Każdy z ponad 8000 m2 zieleni jest przemyślany. Budujemy duży ogród, z którego jesteśmy dumni. Umieściliśmy go nawet w naszym głównym haśle – „Ogród, w którym zamieszkasz”. Ponownie – to nie tylko marketing. To też zobowiązanie.

Naturalny pomysł na zieleń

Projektując ogród dużo czasu poświęciliśmy na jego użytkowe walory – np. przestrzeń dla dzieci pobudzającą wyobraźnię lub strefa ciszy dla tych, którzy chcą się zrelaksować. Nie zapomnieliśmy jednak o tym, żeby był on też źródłem codziennego kontaktu z naturą. Każdy z nas tego potrzebuje. Dlatego zależy nam na tym, by w naszym ogrodzie zamieszkały ptaki przedwiośnia. Powracające po zimowych wędrówkach jaskółka, zięba, pliszka, rudzik czy drozd śpiewak. Albo rozpoczynające wówczas swoje zaloty kos i szpak.

Zaczęliśmy się do tego przygotowywać już od pierwszych warsztatów poświęconych zagospodarowaniu przestrzeni „Osiedla Przedwiośnie”. Pracowaliśmy wówczas nie tylko z architektami zieleni, ale również z socjologami i specjalistami od komunikacji wizualnej. To połączenie dało bardzo ciekawe efekty.

Architekci ogrodu dołożyli dużo starań, aby wśród zieleni i drzew znalazła się przestrzeń do zakładania gniazd albo źródło naturalnego pożywienia dla ptaków. Wizja mieszkających tu ptaków zainspirowała zaś naszych grafików do przygotowania fantastycznych ilustracji. Umieścimy je w klatkach schodowych w każdym z budynków naszego osiedla. Mieszkańcy będą mieli okazję zarówno wsłuchać się w dźwięk śpiewających w ogrodzie ptaków, jak i przypatrzeć się im z bliska wchodząc do własnego domu.

Ptaki, które u nas zamieszkają

Prezentujemy więc serię „Ptaków Przedwiośnia” – grafik, których głównymi bohaterami są:

Rudzik – mały ptak wędrowny, choć coraz częściej stale zamieszkujący tereny naszego kraju. Dzięki swojej rdzawej barwie są łatwe do rozpoznania. Posiada jeden z lepszych głosów wśród polskich ptaków i co ciekawe – chwali się nim od rana aż prawie do zmroku.

Pliszka – pospolity, mały ptak o kontrastowym czarno-biało-szarym upierzeniu. Łatwo go poznać po jego charakterystycznym zachowaniu – często biega po ziemi w poszukiwaniu owadów, a gdy się zatrzyma kiwa ogonem w górę i w dół.

Zięba – kiedyś popularne było łapanie tego małego ptaszka, by móc rozkoszować się jego śpiewam w zaciszu domowym. Nic dziwnego, samiec zięby może w ciągu dnia śpiewać nawet 2000 razy. Dziś – mimo swojego licznego występowania – jest objęta całkowitą ochroną.

Drozd śpiewak – jest znany ze swojej charakterystycznej piosenki, w której powtarza muzyczne frazy – np. dawid, dawid, filip, filip, trati, trati. Ten rytm zainspirował wielu poetów. Być może ze względu na to, że łatwo go spotkać podczas spacerów w parkach i ogrodach. Łatwo się wówczas zatrzymać i wsłuchać w jego śpiew.

Jaskółka – wszyscy znamy ją z powiedzenia i wiemy dokładnie, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Już jedna jaskółka może za to przegonić kota – to bardzo odważny ptak, który nie boi się podejmować walki w obronie słabszych.

Kos – jest szansa, że śpiew tego średniej wielkości czarnego ptaka obudzi Was jako pierwszy. Szczególnie w okresie od lutego do czerwca, gdy kosy zaczynają swój śpiew na długo przed świtem. Na szczęście każdego dnia będzie można usłyszeć inną piosenkę. To bardzo kreatywny w wynajdowaniu, kombinowaniu i zmienianiu motywów swojego śpiewu ptak.

Szpak zwyczajny – nie zdziwcie się, gdy w śpiewie tego ptaka rozpoznacie skrzypienie drzwi lub gwizd czajnika. Szpak często wplata w swoje pieśni głos innych ptaków – możecie go pomylić z jaskółką. Albo właśnie z czajnikiem.

Ilustracje zostały przygotowane w studio rzeczyobrazkowe.